Indlæg

, ,

Sjov med Excel mv.

Der er kuk i det hele

Det er blevet så moderne at sige, at man har “psykisk stress”. Jeg er fuldt ud klar over, at kroppen også kan være stresset, men tidligere kaldte man bare stress for stress.

Hvis jeg imidlertid skal overgå til nutiden, så har jeg lige p.t. psykisk stress. Jeg er så uendeligt træt af hele kontraktscirkusset, hvor jeg til tider føler, at jeg er budbringeren melle de mange kokke i maden. Jeg orker det ikke – samtidig giver jeg ikke op. Jeg helmer ikke, før tingene er rigtige og også fagretligt korrekte.

Jeg kontrollerer og undersøger. Det giver mig en kortvarig følelse af kontrol over situationen, velvidende at jeg ikke har kontrollen, hvor et bedre ord er “magten”. Min bisidder siger ganske rigtigt, at jeg balancerer på en knivsæg.

Hvis arbejdsgiver på et tidspunkt får nok af mig og alle mine tal og paragraffer, kan de ombestemme sig og sige “Tak for det du har lavet, det var fint, men vi synes, dette er alt for besværligt. Farvel”. Jeg løber imidlertid risikoen. Det skal foregå ordentligt og lovmedholdeligt også selv om det er et fleksjob.

Herudover har kommunen forhåbentligt klokket i min udbetaling for marts. Den lyder netto på ca. 1.200 kr. Så ny mail til dem, der sikkert holder fri næste uge, nyt check af beløbet for februar, ny hovedregning, kan det overhovedet passe?

Derudover har de pludselig sendt mig 92,33 øre i § 34, som er en bestemmelse, hvorefter man kan få støtte til særligt høje boligudgifter. Jeg ser dem ganske vist ikke, da Udbetaling Danmark udbetaler -92,33 kr. og så går det jo lige op.

Jeg har bare aldrig haft noget med § 34 at gøre, udover at min bisidder søgte det for mig for flere år siden, da jeg var på sygedagpenge. Vi fik afslag, da jeg “tjente” for meget…

Øv – min psykiske habitus har det ikke godt med sådanne trakasserier.

Sjov med Excel

Og her kommer så endelig det sjove: Jeg “elsker” Excel, og jeg er ret god til det, da jeg har levet af det i mange år. Men ret beset har jeg primært brugt det til avancerede plus- og minusstykker.

Excel kan så meget andet, som jeg aldrig har sat mig ind i. Man skal jo vide funktionerne er der for at bruge dem, så det bider sig selv i halen og resulterer i, at man/jeg aldrig kommer videre.

Der er fx omkring 300 funktioner, og jeg kan bruge ti eller deromkring. Jeg har lavet én makro, velvidende at det er et genialt værktøj, men jeg ved ikke, hvordan man gør det på den smarte måde. Der er muligheder med VBA, men jeg kender det ikke.

Det korte af det lange er, at jeg har investeret i et onlinekursus bestående af adskillige timers video og ditto antal øvelser. Jeg er gået i gang og opdagede, at “betinget formatering” er meget mere interessant og virksomt, end jeg var klar over.

Weekenden skal gå med at komme i gang med videoerne og hygge mig med det. Jeg vil lave øvelserne og herefter tage nogle af mine eksisterende ark og bruge det indlærte på at gøre dem bedre. Det bliver sjovt! Og så må kontraktsret, fagret og § 34 sejle i deres egen sø. Jeg orker det ikke længere.

Post scriptum

Min cyberven oppe på Mors har en ven, der har behov for en hjemmeside. Den har jeg sagt ja til at lave. Lige nu er vedkommende ikke helt klar over, hvad siden skal kunne, men når hun er klar, er jeg også klar. Det bliver også sjovt.

 

, ,

Excel – nyttigt

Excel kan løse mange små problemer

I utrolig lang tid har jeg haft svært ved at finde ud af, hvornår jeg skulle bestille ny medicin. Nu har jeg så fået lavet et regneark, der kan styre beholdning mv. Eric har hjulpet mig lidt.

PræparatDosisBeholdning antalAfhentetForløbet tid i dageNy beholdningDage tilbageBestil/på apotek
Opdateres ved afhentningDags dato – automatisk:Margin i dage
2017-09-287
Ved < 8 farves cellen rød
Atorvastatin1612017-09-26259522017-11-19
Multivitamin1622017-09-26260532017-11-20
Unikalk Mega12402017-09-2622382312018-05-17
Seroquel62232017-09-262211342017-11-01
Pramipexol2362017-09-26232132017-10-10
Litarex23552017-09-2623511722018-03-19
Lamotrigin34242017-09-2624181372018-02-12
Lysantin p.n.300Irrelevant

Regnearket klarer det hele selv bortset fra kolonne C om beholdning i antal og kolonne D med datoen for seneste afhentning. Arket vil hele tiden være ajour og vil hele tiden vise, hvad jeg skal være opmærksom på. Når jeg henter en ny portion, taster jeg bare antal tabletter ind og datoen for afhentning ind. Hvis jeg er inde i marginen på de syv dage, får jeg med rød skrift at vide, at jeg skal på apoteket eller bare bestille.

 

 

 

,

YES!

Man skal også berette, når det går godt!

I går var jeg hos psykologen og beskrev mine skærmydsler med det gigantiske regneark, som jeg har arvet fra en tidligere medarbejder, og som ingen kan fortælle om, og som skal ajourføres. Jeg har indtil videre bare haft oplevelsen af, at det var mig, der var dum.

Hun var klar i mælet. Det er sådan set overhovedet en psykolog-opgave, men hun er bare så god til at skære ud i pap, hvad der skal til, for at jeg kan løse opgaverne og have det godt/bedre.

I morges gjorde jeg som det første: Skrev en mail til chefen om, hvad jeg så som problematisk (manglende kilder og dokumentation), funktionerne havde jeg kun læst om, kunne jeg invitere ophavsmanden? Kunne jeg evt. bruge penge på det? Hvad var mit budget osv.? Jeg kan nemlig ikke gætte, hvad der ligger bag tallene.

Bare en banalitet: Genbrug kører med et geografisk område, der hedder “HT-området”. Statistikbanken under Danmarks Statistik, har (naturligvis) ikke en afgrænsning, der hedder HT. Og i øvrigt er HT-området nedlagt for længst. Hvordan i alverden får jeg det til at hænge sammen? Det er jo en umulig opgave.

Chefen havde også kigget på regnearket, og kunne heller ikke finde ud af det. Jeg beskrev, at jeg herudover havde talt med en medarbejder, der som sit vigtigste område har at samle og videregive data internt i FKN. En slags “data-købmand” – han kunne heller ikke finde rundt i det.

Resultat

Jeg fik chefen til at opstille nye prioriterede behov, der er af en art, der gør, at jeg kan finde rundt i det, og på sigt opbygge min egen database. Det er rigtig dejligt, for nu synes jeg, jeg er med igen, og at det er håndterbart. Det er en stor lettelse, at have fået defineret de aktuelle behov og ikke bare at arve noget fra 2013.

Det er helt fint med mig, at der er en masse tasteanslag forbundet med det, for jeg har det som Marianne Jelved, der troede på “det lange seje træk”.

Dokumentation og kilder

Efter mange år med (vellykkede) IT-projekter i staten er jeg så vant til, at alle projekter og data skal kunne dokumenteres, og at man skal kunne finde tilbage til kilden. Når Hr. Andersen langtidssygemelder sig, skal kollegerne uden videre kunne tage over.

Den opdragelse prøver jeg at overføre til hjemmesiden https://supportpcogandet.dk/ og til Folkekirkens Nødhjælps milliarder af regneark.

Men det skal i sandhed vides, at det er svært at forklare, hvorfor den slags er nødvendigt, og at det lige nu bare er kedelige omkostninger. Værdien viser sig på sigt. Dokumentationen skal for det første udarbejdes, og derefter skal den selvfølgelig vedligeholdes, og det koster mandetimer – men de er godt givet ud!

For så vidt angår hjemmesiden har jeg skrevet dokumenter, der beskriver sikkerhedsprocedurer, dokumenter der beskriver alm. daglig drift, dokumenter der beskriver det at flytte rundt med databaser mellem undersider, hovedsider på andre domæner, dokumenter der beskriver, hvordan menusystemerne fungerer osv. Der er såmænd nok ingen, der læser dem, men så har jeg da min sti ren.

Konklusion

Jeg er glad og tilfreds, for jeg har fået bekræftelse på, at det ikke er mig, der er helt galt på den.