, ,

Excel – nyttigt

Excel kan løse mange små problemer

I utrolig lang tid har jeg haft svært ved at finde ud af, hvornår jeg skulle bestille ny medicin. Nu har jeg så fået lavet et regneark, der kan styre beholdning mv. Eric har hjulpet mig lidt.

PræparatDosisBeholdning antalAfhentetForløbet tid i dageNy beholdningDage tilbageBestil/på apotek
Opdateres ved afhentningDags dato – automatisk:Margin i dage
2017-09-287
Ved < 8 farves cellen rød
Atorvastatin1612017-09-26259522017-11-19
Multivitamin1622017-09-26260532017-11-20
Unikalk Mega12402017-09-2622382312018-05-17
Seroquel62232017-09-262211342017-11-01
Pramipexol2362017-09-26232132017-10-10
Litarex23552017-09-2623511722018-03-19
Lamotrigin34242017-09-2624181372018-02-12
Lysantin p.n.300Irrelevant

Regnearket klarer det hele selv bortset fra kolonne C om beholdning i antal og kolonne D med datoen for seneste afhentning. Arket vil hele tiden være ajour og vil hele tiden vise, hvad jeg skal være opmærksom på. Når jeg henter en ny portion, taster jeg bare antal tabletter ind og datoen for afhentning ind. Hvis jeg er inde i marginen på de syv dage, får jeg med rød skrift at vide, at jeg skal på apoteket eller bare bestille.

 

 

 

4 replies
  1. Kirsten b r h
    Kirsten b r h says:

    Godt klaret, Hanne, for det er da mane piller at holde styr på. De fører jo heldigvis til at du har det godt og så skal man ikke kimse af dem. Jeg gad da nok lide at vide om vi snart kan få et nyt profilbillede af dig, så vi kan se din udstråling på nuværende tidspunkt. ?

    Svar
    • Stegemüller
      Stegemüller says:

      @ Kirsten

      Ja – jeg er faktisk også selv ret godt tilfreds med resultatet. Det tog mig lang tid at få det struktureret rigtigt, men nu er det lykkedes, og så skal DPC ikke længere have de der panikmails med at HASTER jeg har ikke flere x, y og z.

      Jeg tror, jeg bliver ved det nuværende billede, selvom det er stærkt forældet (fra 2009).

      Svar

Skriv en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *